Začněte den jógou a rituály: Povídání se Šárkou Soudkovou

Co je podle Tebe v praxi jógy nejdůležitější?

Řekla bych, že důležité je najít takovou praxi, která v daný moment rezonuje nejvíce a je aplikovatelná do každodenního života. Do Vašeho života.

Tedy začala bych tímto: Setkejte se se sebou, kdekoliv se právě nacházíte. Není to vždy snadné – často naše představy a očekávání, která jsme si zvnitřnili během svého života, nám brání vidět se a přijmout se „na cestě“…tedy ve zdánlivě nedokonalém stavu.

Někdy máme pocit, že máme už být dále, či že něco, co jsme mysleli, že už je za námi se nám do života vrátí. Nicméně kdybychom dokonalí byli, to bychom už zde asi nemuseli být – je dobře, že se máme co učit, co objevovat, co zvědomovat.

A vnímám, že jógová disciplína nám nabízí nástroje jež jsou opravdu použitelné ať se nacházíme na naší cestě kdekoliv. Že s jógu – v tom širším smyslu – lze praktikovat ať jste, kde jste a v jakém „stavu“ jste.

O tom, jak začít cvičit jógu a o ranních nejen  jóga rituaálech pro jogíny i nejogíny.

A jak bys doporučila začlenit do každodenního života jógu někomu, kdo s ní má malé či žádné zkušenosti? Kde začít?

Asi bych začala postupným prozkoumávání jógové disciplíny s otevřeným srdcem a myslí a také s vědomím toho, že jóga není až tolik o ohebném tělu v nejnovějším modelu legín, ale spíše žitá praxe, jež je dostupná všem, kteří mají zájem ji integrovat do svého života.

V podstatě každý kdo dýchá, může dělat jógu. A začít se dá z mnoha stran – kultivací právě dechu, cvičením ásan – jógových pozic, meditací, čtením jógových filozofických textů či třeba zpíváním manter.

A pozvolna bych si z toho co každému rezonuje začala vytvářet svůj vlastní „rituál“, jež bude balancovat každodenní život. Pro mě osobně odjakživa fungovalo vyhradit si čas na sebe a svou jógovou praxi hned po ránu, začít jí nový den.

Jóga není až tolik o ohebném tělu v nejnovějším modelu legín, ale spíše žitá praxe, jež je dostupná všem, kteří mají zájem ji integrovat do svého života.

Jaký ranní „rituál“ pomáhá tobě?

Já osobně mám těch rituálů několik. Ne všechny jsou striktně převzaté ze starých jógových textů, ale vnímám, že mi velmi pomáhají „naladit se“ na nový den. Po probuzení se ještě v posteli protáhnu – od chodidel až ke konečkům prstů a přidám pár hlubokých dechů.

Při čištění zubů sama sebe pozdravím – pokud jsem v koupelně se zrcadlem, tak i úsměvem a pohledem do očí, pokud zrcadlo není, tak jen tak vnitřně. Po toaletě a základních hygienických úkonech pak v klidu popíjím velkou sklenici buď teplé vody – někdy s citronem či slabounký zelený čaj – mám pocit, že se tím tělo hezky nastartuje. Při tom si sama pro sebe v duchu vyjmenuji tři skutečnosti (někdy i více), za které ten daný den cítím vděk. Tento rituálek je opravdu časově nenáročný, ale dokáže v mžiku změnit mé rozpoložení.

Pak následuje má jógová – asanová a meditační a dechová praxe. Zde se snažím adaptovat spíše jógový minimalismus – ač byly časy, kdy jsem ranní praxi ásan věnovala téměř hodinu a půl, v současné době je to většinou mezi dvaceti a třiceti minutami.

Není mým cílem každý den „stihnout vše“, ale spíše se naladit na sebe a navnímat, co má bytost v konkrétní moment potřebuje. Přizpůsobuji praxi nejen svému lunárním cyklu, ale také tomu jaké je venku počasí, tomu, co se zrovna odehrává v mém životě – zda se potřebuji ten den spíše uzemnit, vycentrovat či energizovat…a od mnoha lidí, kteří do svého rána přidali „Jógové rozcvičky“ z Jógy z obýváku vím, že i patnáct minut vědomého protažení po ránu dělá divy.

Také se snažím se ráno eliminovat kontakt s mobilním telefonem, být opravdu v první hodině po probuzení plně v přítomném okamžiku….promítne se to pak do celého dne.

Takhle opravdu vypadá každé Tvé ráno?

Většina rán ano, nicméně jak každý známe, život někdy přináší námi neplánované impulsy, takže pokud některý den je potřeba nutné ranní rituálky vynechat či přizpůsobit, i to je velmi zajímavé „jógové“ cvičení…. nenechat se tím úplně rozhodit a najít cestu, jak zůstat ve spojení se sebou i přesto.

Například když cestuji přes noc, nebo z jiného důvodu je ráno nestandartní, vytáhnu jógovou podložku ke své praxi až třeba později přes den anebo ten den praxi ásan nahradím například podvečerní procházkou v přírodě.

Jóga videa pro cvičení jógy podle videí pro jóga začátečníky i pokročilé jogíny.

Ale je pravda že vnímám lidovou moudrost, která říká, že „ráno dělá den“ jako platnou😊. A myslím, že umění je také to, vrátit se zpět ke své „zdravé ranní rutině“ poté, co jsme třeba i nějakou dobu vynechali. Nicméně vždy můžeme (opět) začít.

A to je na józe krásné – tu svou jógovou praxi vytváříme jako jedinečnou barevnou mandalu z mnoha kamínků i drahokamů, které jógová disciplína nabízí, tak aby zapadala právě do našeho jedinečného života.

Děkujeme za rozhovor!

Jóga z obýváku

Balíček jóga rozcviček podle videí vám nyní nabízíme S 50% SLEVOU do 14.června 2019 na tomto odkazu >>

Jóga videa pro cvičení jógy podle videí pro jóga začátečníky i pokročilé jogíny.