Jóga a kreativita: Chyťte vlnu!

Kreativita je jako divoký oceán. Umění vybrat a chytit tu správnou vlnu zná každý surfař. Začátky nejsou snadné, ale s pomocí vhodného trenéra, surfování může být silný zážitek a čirá radost. Přečtěte si průvodce surfařského guru a vrhněte se do vln. 

Začněte den s jógou 

Rozbřeskem začíná nový den tvořivosti. Ráno je nejlepší čas pro nerušené cvičení jógy a tichou meditaci. Ranní rituál ukončete jógovým dýcháním, které rozpouští stres a zmírňuje úzkost. Přirozeně tak pomůžete své mysli se naladit na kreativní myšlení. Po ranní józe bude váš den jasný jako nebe. Využijte toho, otevřete zápisník a sepište si všechny myšlenky a nápady, které k vám přišly. 

Člónej na jóga blogu o tom, jak lze propojit jógu a kreativitu vhodný nejen pro kreativce a jogíny

Vytvořte si vlastní kreativní jóga prostor

Jóga a kreativita se snoubí ve vhodném a inspirativním prostředí, ať doma nebo v práci. Připravte si oblíbenou meditaci, pohodlnou židli, jógamatku a pár polštářů. A teď ještě přidejte kreativitu, do svého jógového prostoru položte umělecké doplňky nebo hudební nástroje. Dopřejte si alespoň 15 minut denně na psaní, kreslení nebo třeba hraní na kytaru.

Spřátelte kreativitu a meditaci

Abyste mohli chytit ty nejlepší vlny, měli byste se naučit, jak se ponořit do hlubokých vod. Až budete připraveni na více než plavení na vlnách, ponořte se do vlastní tvořivosti. Vyzkoušejte nový sport. Vrhněte se do starého hoby, které pro vás tolik znamenalo. Sbírání známek, kutilství nebo obíhání antiků? Chtěli jste vždyckpsát? Nebo se naučit kreslit? Až budete meditovat, soustřeďte se na to, co byste chtěli umět nebo poznat. Můžete objevit skrytou vášeň nebo dokonce talent pro to, co se vám v meditaci ukáže a o čem jste dříve nevěděli.

Člónej na jóga blogu o tom, jak lze propojit jógu a kreativitu vhodný nejen pro kreativce a jogíny

Inspirujte se přírodou

Odpoledne se může stát, že studna kreativity vyschne. To znamená, že je čas na procházku. Nadechněte se čerstvěho vzduchu a nápady zase přijdou. Najděte si oblíbené místo a pozorujte přírodu kolem. Jaké květiny tam rostou? Jací ptáci zpívají? 15 minut venku oživí mysl a nastartuje tvořivou část vašeho já.

Meditujte během dne

Surfařská jízda není úplná bez pár nezapomenutelných momentů na vlnách. Mezi každou novou vlnou existuje klidná a tichá chvíle. Surfař má tak šanci nabrat energii a všimnout si okolí. Uprostřed dne slouží meditace jako klid mezi vlnami. Vaše upovídaná mysl se stiší. Když je mysl přetížená a kreativní myšlenky se nezhmotňují, 10 až 20minutová meditace dokáže uklidnit mysl, a nové nápady mohou zase proudit. Před obědem nebo na konci dne vám meditace pomůže se znovu cítit čerstvě a připraveně na nový kreativní úkol.

Blog jóga a kreativita, jóga z obýváku.

Najděte svůj proud díky józe

Surfař najede na vlnu. Tunel vodní spirály se kolem něj obtočí a skoro hrozí, že jej pohltí. Žádný problém – surfař našel proud a proplouvá skrz. Nasednout na vlnu nápadů je snadné jako dýchání. Zde je jedno dýchací cvičení, které vám pomůže najít ten svůj proud. Usedněte a zavřete oči. Pomalu se nadechněte. Pomalu i vydechněte. Jak dýcháte, všimněte si proudu vzduchu, který dýcháním tvoříte. Zdá se vám, že se třese nebo je stálý a pozvolný? Zdá se vám, že nabíráte více vzduchu a dech se vám prohlubuje? Pokračujte s dýcháním. Napočítejte 10 nádechů a výdechů. 

Poté se natáhněte pro zápisník. Na papír napište hlavní téma, které Vám během meditace vyvstane. Sepište si myšlenky, které k němu přicházejí. Zakroužkujte nejdůležitější slova, které s tématem a vámi rezonují, a spojte je s hlavním slovem. Jakmile se vaše mysl přirozeně zastaví, přestaňte psát. Nyní se s odstupem podívejte na sepsaná slova. Nacházíte nové souvislosti s tím, co řešíte? Získali jste vhled do vaší situace? Tímto jste úkol dokončili. 

Člónej na jóga blogu o tom, jak lze propojit jógu a kreativitu vhodný nejen pro kreativce a jogíny

Jóga pomáhá v dělání toho, co milujete

Cvičením jógy si postupně budujeme vědomí o vlastní kreativitě. Takto se posunujeme k tomu, abychom dělali to, co doopravdy milujeme. Jóga a meditace pomáhají soustředit mysl. Se soustředěnou a klidnou myslí, můžeme přímo dělat to, co doopravdy milujeme a po čem naše duše hluboce touží. 

Volně přeložila Andrea Selzerová, autorka projektu Kurzy z obýváku

Autor článku: Marilyn Galan

Art of living


❤️ Začněte domácí cvičení jógy třeba ranními rozcvičkami. Více info zde >>