SANKALPA ~ Váš záměr tvořený srdcem

S novým rokem si možná někteří z vás zamýšlejí nad svými záměry, malými, velkými, krátko nebo dlouhodobými… Tématu záměru se v józe věnuje SANKALPA. A právě k ní posílám dnes moc hezký (velmi volně přeložený) článek z webu chopra.com od Leny Schmidt. Užijte si čtení a nechte se inspirovat.

Sankalpa je sanskrtské slovo a často se překládá jako záměr, odhodlání nebo upřímná touha. Stanovení záměru ve kterémkoli okamžiku vašeho života může mít silný vliv na splnění vašich přání, která vyjadřují vaše nejdůležitější životní hodnoty. Stává se prohlášením, které můžete použít, aby vám připomnělo vaši pravou povahu a vedlo vaše rozhodnutí… Objevení své sankalpy je spíše procesem naslouchání. Vaše upřímná touha je již přítomna a čeká, až ji uvidíte, uslyšíte a pocítíte. Není to něco, co si musíte divoce hledat pomocí vaší mysli.

Cvičení jógy je pro sankalpu obzvláště vhodnou půdou, protože jde o ucelenou praxi, která zahrnuje fyzické pozice, vědomé dýchání a všímavou meditaci a nabízí cestu k odblokování a uvolnění.

Svůj záměr si můžete stanovit před cvičením. Je to jako zasadit semínko. A o to pak pečujete a vyživujete během cvičení svým dechem, pohybem i soustředěním mysli. Na začátku cvičení si můžete stanovit záměr založený na tématu hodiny. Můžete také svůj záměr zaměřit na něco, co zrovna ve vašem životě chcete posílit, jako je vnitřní klid, laskavost, čistá mysl, odvaha, důvěra, nové vhledy… Vaše sankalpa může být malá „nadechuji se, vydechuji“ nebo širší „jsem láska“ a může být specifická „Dnes se pokusím o pozici ve stojce“, nebo „Dnes budu odpočívat, když cítím potřebu odpočívat“.


Během cvičení jógy se tedy neustále vracíte ke své sankalpě:

Jak vypadá můj záměr jako fyzická pozice? Jak mohu vtělit svůj záměr do svého dechu? Jak by byl můj záměr pociťován, jak by vypadal, jak by zněl?

Louis Hay přirovnává stanovování záměrů k sázení semínek rajčat. Je třeba zasadit pouze malé vysušené semínko, a pokud o něj budeme dobře pečovat, zalévat ho, dopřávat mu hodně slunce a odstraňovat plevel, můžete mít rostlinu s více než stovkou šťavnatých rajčat. Všechno to začalo tím malým semínkem. V praxi všímavosti, říká Hay, půda, do které sázíte, je vaše podvědomá mysl, semínko je záměr, voda jsou afirmace a sluneční svit jsou pozitivní myšlenky.

Můžete se také zaměřit na svou sankalpu na konci cvičení.Cvičení jógy je navrženo tak, aby odstranilo blokády ve vašem těle, mysli a duchu, proto tak zaměření se na sankalpu na konci nebo po cvičení může být docela silné. Když je váš nervový systém uzemněný a uvolněný, vizualizace nebo představování si sebe sama, jak si přejete, může být snazší. Relaxace je ve skutečnosti úzce spojena s kreativitou. 

Co se týká záměrů a přání, někdy mohou “spirituálně” založení lidé zakládat své vize na “světle a lásce”. Ale je pravdou, že naše konkrétnější záměry a přání, opravdové a vycházející ze srdce, mohou opravdu vylepšit kvalitu našeho života, přispět k plnění našich snů a nebo dokonce přispět i k lepšímu životu na zemi. A tyto záměry nezapomínejte poté podpořit také akcí. Můžete si například přát umět hrát na kytaru. Tak jděte rovnou na to! Samo se to nestane. Modlitby jsou krásné, ale samy o sobě nestačí.

Bez záměru, velkého nebo malého, nebudete mít jasný směr pro vaši akci. A bez akce budou vaše záměry pouhým zašeptáním do letícího obláčku na obloze. 

Ať jsou vaše záměry a činy v souladu s nejvyšším dobrem pro vás i pro tento svět. 

Přeji Vám ze srdce překrásný rok a všechny další! Gábina ~ Jóga z obýváku

Odkaz na původní článek: chopra.com/articles/focus-on-your-sankalpa-in-yoga-to-manifest-your-dreams