Pro ty, co je trápí předjarní únava jako mně a pro všechny, co třeba jen potřebují protáhnout tělo jsem nakreslila 5 pozic malé „protiúnavové“ sestavy, inspirované jógovou učitelkou Kathryn Budig. Tyto ásany se postarají o protažení a posílení Vašeho těla a také o to, že se Vaše energie rozproudí a možná se zmírní i ta únava. Vyzkoušejte cvičení jednou denně ráno, po dobu alespoň jednoho týdne a nezapomeňte u cvičení pomalu zhluboka dýchat.
Začněte na všech čtyřech, dlaně mějte pod rameny a kolena v šířce boků. Své boky udržujte nad koleny a pomalu posunujte paže jednu po druhé směrem dopředu až do chvíle kdy jsou celé paže plně natažené. Boky ponechte nahoře. Pohled směřujte jen mírně kupředu, uvolněte oblast krku a sdeční oblast směrem k zemi. Užijte si pozici po dobu osmi nádechů a výdechů.
Pozice protahuje a uvolňuje celou páteř, obzvlášte oblast boků, ramen a hrudníku. A také stimuluje břišní orgány.
Začněte ve stoje, nohy rozkrocené v šíři boků. Poté se pomalu předklánějte do pozice úplného předklonu. Položte pravou dlaň dolů na podložku a nebo bloček, či knihy naskládané na sobě. Pokrčte jemně pravé koleno. Pravou rukou se opírejte o zem a natáhněte svou levou ruku vzhůru ke stropu. Boky udržujte ve stejné rovině a uvolněte krk. Zůstaňte 8 nádechů a výdechů a proveďte pozici na druhou stranu.
Pozice protahuje spodní část zad, oblast ramen a hrudníku. Může pomoci zmírnit bolest dolní části zad a zažívací potíže. Zlepšuje funkci břišních orgánů.
Začněte ve stoji na kolenou s koleny v šířce boků. Nohy mějte rovnoběžně vedle sebe. Opírejte se o kolena a nárty a narovnejte se. Dejte ruce v bok. Ramena vytočte vzad, lopatky tlačte k sobě a prohněte záda. Vypněte hrudník kupředu a pomalu se zaklánějte bez zalomení hlavy v oblasti šíje. Poté natáhněte paže dolů za sebe a opřete se dlaněmi o paty. Lopatky tlačte k sobě, zvedněte hrudník a co nejvíce se prohněte. Nakonec zakloňte hlavu dozadu – pokud to pro Vás není problematické. Zůstaňte po dobu pěti nádechů a výdechů. Opakujte tento postup 3 krát.
Ásana zlepšuje pružnost páteře. Posiluje hýžďové svaly a svaly dolní části zad. Otevírá oblast boků a hrudníku. Stimuluje a masíruje orgány jako jsou ledviny a nadledvinky, štítnou žlázu a brzlík.
V pozici židle spojte své ruce před srdcem. Při výdechu přetočte trup vpravo a opřete levý loket o pravé stehno. Odtlačujte se levým loktem a otevírejte Váš hrudník směrem vzhůru vpravo. Boky udržujte v jedné rovině. Zůstaňte po dobu osmi nádechů a výdechů a vraťte se do pozice židle. Opakujte rotaci na druhou stranu opět po dobu osmi nádechů a výdechů.
Parivrtta Utkatasana posiluje a zvyšuje flexibilitu celé páteře. Aktivuje vnitřní orgány včetně ledvin a trávicího ústrojí. Pozice také posiluje stehna, hýždě a boky.
Posaďte se vzpřímeně a nohy nechte natažené na zemi před sebou. Špičky směřujte ke stropu. Při nádechu se narovnejte, při výdechu se ohněte s nataženými pažemi kupředu. Ruce položte na nohy, kam dosáhnete. Vyhněte se zaoblení ve spodní části zad. Udržujte nohy aktivní a krk bez napětí. Zůstaňte po dobu osmi nádechů a výdechů.
Celé cvičení ukončete meditací vsedě a nabo ideálně relaxací v leže v pozici mrtvoly – Šavásaně.
V případě jakýchkoliv zdravotních problémů, omezení, či pochybností, dříve než začnete cvičit, zkonzultujte svůj stav s Vaším lékařem.
Důležité je řídit se také vlastními pocity. Naslouchejte svému tělu a respektujte jeho aktuální možnosti. Nenuťte se dělat pozice, na které se ještě necítíte.
Pokud Vám vyhovuje cvičení podle videí, proti únavě rozhodně doporučujeme nejlépe každé ráno cvičení 5ti Tibeťanů: K nahlédnutí na tomto odkazu >>
Přeji krásné čekání na jaro.
Za Jógu z obýváku Vás zdraví, Gábina