Jógové léto: poezie vody a ohně

Článek na blogu jógy z obýváku o józe v létě.

Posílám všem virtuální pohlednici z Negevské pouště, z místa, kde naposledy pršelo v únoru, kde denní teploty běžně přesahují čtyřicet stupňů Celsia a kde je dominance elementu ohně v současné době velmi hmatatelná. Možná, že element ohně související s letní sezónou vnímáte i vy – v létě přichází mnoho nápadů, mnoho podnětů, je snadné se pro něco „zapálit“, či pro někoho „vzplanout“. Určitě je to na místě, ale možná, že horké podnebí je příležitostí propojit se i na jógové podložce více s elementem vody. Svou praxi ásan můžeme využít jako chladivou vodu, do které se můžeme ponořit, zchladit, zklidnit. Voda – jóga – nám pomáhá zpomalit, zaměřit se na svůj dech. Léto nás vybízí, abychom vpluli do hlubin jin jógové praxe, zchlazujících a uzemňujících meditativních ásan, namísto drilu zapojili intuici, obrátili pozornost dovnitř způsobem, který nám dovolí být takoví, jací jsme a nejen na jógové podložce nechali věci jen tak plynout.

Jóga nás učí naslouchat přílivu a odlivu našich pocitů, a i když se hladina někdy může zvedat vysoko a vlny se mohou zdát ohlušující, naše jógová podložka může být symbolickým surfovacím prknem, které nám zajistí hladké připlutí zpět ke břehu.

Léto je bezpochyby příležitostí ke zkoušení nových aktivit, zajímavých činností, poznávání, cestování. Je obohacující se pak scházet s přáteli a sdílet své zážitky a dojmy, díky delším dnům toho více „stíhat“. Možná, že jsme někdy až trochu zmatení z toho, co si naplánovat dříve, jaké aktivity ještě stihnout. Co se možná v naší kultuře trochu podceňuje, je „nicnedělání“, prosté bytí, kdy máme příležitost jednak tyto zážitky vstřebat, zpracovat, ale také se ponořit více sami do sebe, vnímat procesy a pohnutky, které se možná manifestují v našem chování, ale někdy si jich nejsme zcela vědomi, nebo si nedopřejeme dostatek času, abychom je pochopili a integrovali.

Někdy při vnějškovém „nicnedělání“ a meditativním pročištění mysli od nadbytečných myšlenek a starostí mohou vyklíčit naše nápady, naše sny, které jsme možná někdy zaseli, ale nebyli vzhledem k nedostatku času a přebytku aktivit trpěliví s jejich zaléváním.

Samozřejmě, že vše je o rovnováze, nadměrné nicnedělání naopak podporuje stagnaci. Ale zkusme někdy, až nebudeme vědět co dříve, se na chvíli zastavit, možná si vybrat jednu jógovou ásanu…pohodlný sed, pohodlný leh a vzpomenout si na slova čínského mudrce Lao-c´: „Zakalená voda se vyčistí, je-li v klidu.“ A jen tak chvíli být.

Přeji vám krásné léto;)

Šárka

Videa pro domácí cvičení jin jógy najdete na tomto odkazu >>

🌷🌷🌷