Děkuji, vše najdete na této stránce
3 TECHNIKY PRO ZVLÁDÁNÍ STRESU A ÚZKOSTI
✤ Krátká dechová minfulness meditace
✤ Zklidňující "čtvercový dech"
✤ Vedená meditace Milující laskavosti
ÚČINKY DECHOVÝCH TECHNIK
• zklidnění nervového systému • zmírnění stresu, úzkosti, trémy a depresí • zklidnění myšlenek a emocí • zlepšení soustředění • pomoc při nespavosti • prohloubení meditace • zvýšení příjmu kyslíku • dobití baterek při vyčerpání • normalizace krevního tlaku
✤ Krátká mindfulness meditace s Lucií Königovou
POZOROVÁNÍ PŘIROZENÉHO DECHU
Existují různé dechové techniky. Některé slouží k vybuzení nebo naopak uklidnění těla, mysli a nervové soustavy, jiné zahřívají, další ochlazují, některé více pročišťují, jiné spíše ladí, harmonizují.
Ale nejdůležitější je pozorovat a respektovat svůj přirozený dech.
Zpočátku se proto učíme pouze vnímat svůj ryzí (autentický) dech. Takový, jaký právě je.
Lékem na většinu bolestí těla, mysli i srdce je pomalé, lehké a nenásilné dýchání.
✤ ÚŽASNÝ "ČTVERCOVÝ DECH"
Vyzkoušejte tuto jednoduchou a velmi účinnou techniku "čtvercového dechu".
Toto dýchání můžete používat během dne, pokud se cítíte aktuálně vystresovaní, úzkostní a nebo zahlcení. Zklidňuje dobře i při velmi silných emocích ∼ pomáhá nám také vytvořit si od dané situace odstup.
Ale je velmi přínosné dýchat v případě, že vás nějaká stresová situace teprve čeká. Lze použít jako rychlé zklidnění během dne, i jako výbornou techniku na zklidnění večer před spaním, či nespavosti.
Usaďte se tak, aby vám to bylo příjemné. Může bý velmi užitečné mít nohy na zemi, pokud jste ve velkém stresu. Oči můžete zavřít.
Princip dechu je následující:
Pomalu se nadechujte a počítejte do 4.
Na 4 vteřiny zadržte svůj dech.
Pomalu vydechujte a počítejte do 4.
Na 4 vteřiny zadržte svůj dech.
Celý postup opakujte po dobu 3 – 10 minut, dle potřeby.
Intervaly nádechů výdechů mohou být na počet vteřin dle popisu : 4 – 4 – 4 – 4, ale lze také dýchat intervaly 3 vteřinové až 6 vteřinové. Nedoporučuje se dýchat na více, než 6 vteřin.
Pokuste se myslet na to, že se nadechujete nejdříve do břicha. Můžete si na něj položit ruku.
Pokud máte oči zavřené, můžete si před sebou vizualizovat čtverec a dýchat podle hran tohoto čtverce. Ale můžete také jen počítat bez vizualizace.
Také si můžete vyzkoušet dýchat podle následující animace:
MEDITACE METTÁ
✤ Praxí Milující laskavosti vás provede lektorka Aneta Pavlová
Praxe milující laskavosti vychází z buddhismu. Slovo "mettá" se překládá jako: pozitivní energie a laskavost vůči ostatním.
Praxi milující laskavosti můžete zařadit do svého každodenního života. Pokud se cítíte vyčerpaní, pokud cítíte strach… Můžete se na chvíli zastavit. Uvědomit si své srdce a vnitřně sami sobě nabídnout přání. Můžete si říct: Ať jsem šťastný. Ať příjmu sebe samého přesně takového, jaký jsem. Ať se cítím klidně a v bezpečí. Můžete také položit svou ruku na oblast srdce a poté pozorujte co se stane, když sami sobě nabídnete laskavost.
Stejně tak můžete použít tuto praxi na to, abyste zaslali svá přání někomu, na komu vám záleží. A během dne, kdykoliv si vzpomenete, mu zaslat jednoduché přání všeho dobrého. Po týdnu zjistíte, jak se vaše pocity vůči tomuto člověku změnily. A také, jak se změnilo jeho chování vůči vám. S praxí se vaše vztahy se sebou samým a s ostatními prostoupí svěží otevřeností a péčí.
Pokud máte problémy cítit lásku k sobě samému, vůbec to nevadí a neviňte se za to. Každý den je jiný. Přijměte, že to tak zrovna je a zárověň se pokuste podívat se sami na sebe očima osoby, o které víte, že vás má ráda a vidí ve vás to dobré ∼ očima své babičky, matky, kamaráda... můžete se na sebe také dívat soucitným pohledem nějaké duchovní bytosti ∼ Buddhy, či jiné bytosti, která má pro vás význam a vyznačuje kvalitu soucitu a bezpodmínečné lásky...
ÚČINKY MEDITACE • zvyšuje pocit vřelosti a laskavosti k ostatním, pocit sebelásky a sebehodnoty • úleva při psychickém napětí, stresu a úzkostech • rozvíjení soucitu • přináší pocit pohody, více radosti a celkový pocit spokojenosti • celkové zklidnění a prohloubení bytí • dobití baterek při vyčerpání
Žádné pocity si v průběhu meditace nezakazujte ~ nechte proběhnout ty příjemné i ty nepříjemné, jako mraky po obloze. Mějte se sebou trpělivost a dejte sobě i meditaci čas. Důležitý je záměr otevřít své srdce ostatním i sobě samému.
Doporučujeme provádět meditaci vsedě ve vzpřímené a zároveň uvolněné pozici.
Pokud pro vás poloha v sedě není možná, můžete se i položit.
Každodenní provádění této praxe opravdu dokáže velmi ovlivnit váš život k lepšímu.
Čím jste je to, čím jste byli, a čím budete je to, co děláte teď.
BUDDHA
Přeji vše dobré, vnitřní klid a pohodu, Gabriela Ryšková ∼ tvůrkyně projektu Jóga z obýváku